Nina Sosińska
– nauczyciel, trener, coach i konsultant

Moja historia zawodowa

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem.

Moją karierę zawodową rozpoczęłam od pracy w szkole, gdzie uczyłam 8 lat i uzyskałam tytuł nauczyciela mianowanego.

Przez kolejne 16 lat zajmowałam się rozwojem pracowników w dużych międzynarodowych organizacjach. Pracowałam w takich firmach jak: Unilever, Oriflame, Shell, Oce, Altadis i Metsa Tissue. Budowałam dla tych firm różnego typu programy szkoleniowe, podręczniki, procedury i strategie HR. Uczestniczyłam też we wprowadzaniu wielu zmian struktury oraz kultury tych organizacji.

Rok 2004 przyniósł mi spełnienie „My Corporate Dream – mojego korporacyjnego marzenia”, czyli zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”.

W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. Moją nagrodą w tym konkursie był wyjazd na konferencję ASTD w Dallas. To było absolutnie wyjątkowe wydarzenie, które znacząco zmieniło moje życie zawodowe. W Dallas po raz pierwszy zobaczyłam jak perfekcyjnie można zorganizować konferencję na temat rozwoju zawodowego dla ponad 12 tysięcy ludzi, którzy się tym zajmują. Taka ilość ludzi z całego świata przyjeżdża w każdym roku na konferencje ATD, aby zdobyć wiedzę, dzielić się doświadczeniami i inspiracjami, które mają im wystarczyć na kolejny rok pracy. Amerykanie są niezaprzeczalnie najlepsi w astronomii oraz w organizowaniu konferencji na temat szkoleń i rozwoju.

Moja życiowa misja

Zarówno ta, jak i kolejne konferencje ASTD uświadomiły mi, że moją misją życiową jest uczyć ludzi jak uczyć.

W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch.

Co robię?

Pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych oraz wszechstronnych narzędzi i rozwiązań.

Uczę, jak stosować te narzędzia.

Dlaczego to robię?

Ja sama ukończyłam dziesiątki szkoleń na temat tego, jak skutecznie uczyć innych. W ostatnich latach uczestniczyłam też w kilku ważnych dla mnie programach rozwoju osobistego, którymi były: “The Art and Science of Coaching”, “Relating Forward Coaching”, „Train the Trainer Program”, „The Master Facilitator Program” oraz „The Ultimate Personal Development Program” (Blair Singer Training Academy), Drum Circle Facilitation oraz Music Medicine (Christine Stevens) oraz cały program Quantum Leap (Success Resources). Uzyskałam też tytuł Oświeconego Wojownika nadawany przez Success Resources.

Skąd czerpię inspiracje?

Moim wielkim wsparciem i źródłem nowych sposobów oraz inspiracji do tworzenia programów rozwoju są moi partnerzy biznesowi, których poznałam właśnie na konferencjach ASTD: Facet5 Ltd. oraz Envisia Learninig Ltd.. Ciągle uczestniczę też w różnego typu szkoleniach, konferencjach, spotkaniach.

W projektach rozwoju zawodowego kluczem do osiągania sukcesów nie jest jednak pokazywanie ludziom tego, co ja wiem i potrafię – tym kluczem jest pomaganie ludziom w odkrywaniu tego, jak wiele oni mogą i potrafią.

Jak pomagam innym w rozwoju osobistym?

Każda wyprawa w świat rozwoju osobistego wymaga określenia punktu wyjścia oraz wyznaczenia punktu docelowego, a następnie obrania najlepszej możliwej drogi dotarcia do tego celu. Dla każdego człowieka oznacza to coś zupełnie innego. Nie możemy decydować za innych – możemy tylko ułatwiać ludziom odkrywanie dobrego dla nich kierunku oraz regularne mierzenie ich postępów.

Potrzebne są do tego narzędzia diagnostyczne, które ułatwiają analizowanie obecnej sytuacji, określanie celów oraz planowanie i mierzenie efektów działań rozwojowych. Każdy człowiek jest inny i w podróży o nazwie ROZWÓJ OSOBISTY musimy uwzględniać tę różnorodność.

Jakie narzędzia stosuję?

W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne narzędzia, jakie znalazłam podczas mojej 35-letniej podróży po „świecie rozwoju zawodowego”.

Tymi narzędziami są:

  • System Facet5, który jest oparty o model Wielkiej Piątki oraz o wiele znanych i cenionych teorii z zakresu zarządzania. System ten określa osobowość zawodową, ułatwia rozwój talentów, zespołów i wprowadzanie istotnych zmian w organizacjach. W 2016 roku Brytyjskie Towarzystwo Psychologiczne przyznało systemowi Facet5 pięć gwiazdek, czyli oceny doskonałe, za jego wiarygodność, rzetelność i akceptowalność wyników.
  • Platforma Neurozmiany Momentor, która ułatwia wprowadzanie zmian w zachowaniu liderów oraz mierzenie postępów w realizacji projektów rozwoju zawodowego. Momentor jest platformą on-line, która uwzględnia wszystkie najnowsze odkrycia dotyczące działania ludzkiego mózgu.
  • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz 180 stopni, które tworzone są przez Kena Nowacka, jednego z uznanych ekspertów ATD.

Co robię w wolnym czasie?

Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”.

“Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy: https://www.effectfactor.pl/blog/badania/badania-50ksiazek/

„Magia Motywacji” wciąż jeszcze czeka na swoją publikację.

Moją pasją jest pisanie o rozwoju talentów – zaglądaj więc proszę często na tego bloga: http://nina-sosinska.pl/. Zapraszam też do osobistych kontaktów w sprawie planowania i realizacji różnego typu projektów rozwoju zawodowego: nina.sosinska@hrht.pl, tel. 501 139 700.

Jeśli tak jak ja, zajmujesz się sprawami rozwoju zawodowego – wybieraj najlepsze do tego narzędzia. Chętnie z Tobą o nich porozmawiam.

Nina Sosińska