W poszukiwaniu sensu i znaczenia – potrzeba przynależności

Co nadaje naszemu życiu głębszy sens i znaczenie?

Prowadzone od wieków badania nad sensem i znaczeniem ludzkiego życia mówią, że aby czuć prawdziwą satysfakcję z życia, musimy wyjść poza swoje własne EGO. Życie ma dla nas sens, kiedy widzimy w nim wartość, cel i rozumiemy po co tu naprawdę jesteśmy. Jako istoty społeczne, odczuwamy silną potrzebę przynależności i dawania czegoś wartościowego innym ludziom.

Co przynosi nam pogoń za szczęściem i dobrobytem?

Szczęście inaczej możemy nazwać pozytywnym stanem umysłu i emocji.
Szczęśliwe życie wielu ludziom w dzisiejszych czasach kojarzy z przyjemnościami – z dobrą zabawą, zakupami, luksusem, pięknymi kobietami, atrakcyjnymi mężczyznami – “z czerpaniem z życia całymi garściami”…
Taka wizja szczęścia nie przynosi jednak ludziom tego, co nadaje ich życiu prawdziwą wartość.
W krajach wysokorozwiniętych wciąż rośnie liczba samobójstw i przypadków depresji. Ludzie coraz częściej mówią o braku zaangażowania, poczuciu izolacji i samotności w świecie, w którym mogą mieć dosłownie wszystko – na wyciągnięcie ręki.  Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po narkotyki, używki lub wstępują do różnego rodzaju sekt. Takie grupy dają im często poczucie przynależności i po prostu “żerują” na najważniejszych potrzebach, których zaspokojenia często brakuje ludziom w ich najbliższym otoczeniu. Jak inaczej można wytłumaczyć to, co robią w dzisiejszych czasach terroryści-zamachowcy, którzy unicestwiają swoje życie i życie innych w imię czegoś większego?
Cywilizacja i ciągła pogoń za szczęściem i dobrobytem przynosi nam niestety kryzys prawdziwych wartości i sensu istnienia.

Wspinanie się po drabinie sukcesu nie zawsze ma sens  

Ludzie często z dużym wysiłkiem wspinają się po drabinie sukcesu. Z ogromnym trudem zdobywają kolejne jej szczeble, którymi są: wysokie stanowiska, pieniądze, piękny dom, samochód, kwiat w butonierce, luksusowe wakacje….  A kiedy wejdą już na szczyt i spojrzą wkoło widzą jedynie krainę o nazwie “Wielka Pustka”. Zauważają wtedy, że ich drabina oparta była o niewłaściwą ścianę – ścianę, która nie miała solidnych podstaw .. I to jest właśnie ta chwila, w której pojawia się “lęk wysokości” i widzimy już tylko przepaść.
A wystarczy wtedy spokojnie zejść i wybrać właściwą dla Ciebie drogę.
Twoje wartości i talenty są najlepszymi drogowskazami w podróży zwanej życiem. To  dobrze ukierunkowany rozwój talentów i oparcie naszych działań o ważne dla nas wartości nadaje głębszy sens i znaczenie naszemu życiu.

Jak możesz pomagać innym w odnajdowaniu głębszego sensu i znaczenia?

Ludzie potrzebują akceptacji i ciągłego doceniania. Chcemy, aby inni dawali nam do zrozumienia, że jesteśmy wartościowymi ludźmi i że to, co robimy ma jakieś większe znaczenie. Zauważ, że ta potrzeba jest większa niż nasze Ego – ona odnosi się do tego, co dajemy z siebie innym.

Z prowadzonych przez niego na szeroką skalę badań wynika, że na koniec dnia wygrywają zespoły i organizacje, które pozbywają się biorców i ułatwiają rozwój dawcom. Jednym z wyzwań dawców jest nauczyć się przyjmować: pomoc, wsparcie, miłość i naukę od innych.
W Facet5 to, czy jesteś dawcą, czy biorcą pokazuje wynik na skali Uczuciowości – możesz poznać wskazówki rozwojowe, które opracowałam dla dawców klikając w ten link.
Nasza potrzeba przynależności nie oznacza potrzeby przebywania w jakichkolwiek relacjach. Potrzeba przynależności dotyczy przebywania w ważnych dla nas relacjach. Ważne relacje, które nadają sens naszemu życiu to te, w których okazujemy sobie nawzajem zaufanie, uznanie, szacunek, troskę, miłość, w których się nawzajem wspieramy i w których dzielimy ważne dla nas wartości.
To dotyczy nie tylko związków partnerskich – to dotyczy również organizacji!
Jeśli jesteś szefem i chcesz nadawać sens pracy Twoich podwładnych:

  • Doceniaj ludzi za to, jakimi są i za to, co robią.
  • Zapewniaj, aby czuli się częścią czegoś większego, aby rozumieli nadrzędny cel zespołu i aby identyfikowali się ze wspólną wizją Waszej wspólnej przyszłości.
  • Zapewniaj, aby relacje w Waszym zespole były dla każdego z Was naprawdę ważne.

Twoja chwila refleksji

  1. Za co cenią Cię inni ludzie? Jakie są Twoje talenty?
  2. Jak pracujesz nad rozwojem swoich własnych talentów?
  3. Jakie są talenty i wartości ludzi, z którymi pracujesz?
  4. Co i komu chcesz dziś podarować? Komu i za co wyrazisz dziś uznanie?
  5. W jaki sposób podkreślasz znaczenie i sens pracy ludzi, z którymi pracujesz?
  6. Co robisz, aby zaspokajać potrzebę przynależności u ludzi, z którymi pracujesz?
  7. Jak budujesz nadrzędny cel Twojego zespołu? Jaki on jest?
  8. Jaka jest Wasza wspólna atrakcyjna wizja przyszłości?
  9. Jak zapewniasz, że Twoi koledzy czują się częścią czegoś ważnego?  W czym pomagacie Waszym Klientom?
  10. Jakie są Wasze wspólne wartości?
  11. Jak nagradzasz ludzi za zachowania demonstrujące przestrzeganie tych wartości?
  12. Co robisz, aby cały Twój zespół czuł się doceniony? Jak motywujesz i angażujesz swój zespół?
  13. Jak troszczysz się o to, aby nie doświadczali poczucia odrzucenia i izolacji?
  14. Poświęć chwilę i zrób listę działań, które podejmiesz, aby ludzie w Twoim otoczeniu zrozumieli i poczuli głębszy sens swojej pracy.
Jeśli ważne jest dla Ciebie to, o czym napisałam w tym artykule  – podziel się nim proszę z innymi.

 

2 Comments

  1. Avatar

    Pani Nino, świetny artykuł, do przerobienia przez menedżerów różnego szczebla. Nawiązuje do treści zawartych w książce
    Wiktora Frankla “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, albo Sławomira Lachowskiego “Zarządzanie przez wartości”. Świat jest w kryzysie, potrzebujemy zmiany…

    1. Nina S.O.S.-inska

      Bardzo dziękuję za komentarz. W pełni się z Panią zgadzam – potrzebujemy wartości, autorytetów i dobrych przykładów. Jedynie życie w zgodzie z wartościami ma sens. Ważną dla mnie wartością jest Wolność – trzeba o nią teraz zadbać. Nina

Comments are closed.