TWOJA MOTYWACJA

Jak motywujesz sam/a siebie?
Zawsze masz wybór, możesz tkwić w swoich starych metodach działania uznając je za wypróbowane i skuteczne. Takie podejście zapewnia Ci przecież komfort spędzania czasu przed ekranem telewizora. Zmęczenie i zadowolenie z potu, który codziennie wylewasz w swojej pracy, pozwala Ci prawdopodobnie na codzienne sprawianie sobie drobnych przyjemności – może właśnie powoli przyzwyczajasz się do regularnego spożywania swojego „wieczornego drinka”, który zapewnia Ci „odreagowanie”.?e
Telewizja kradnie Twój czas, drink zabija motywację do wprowadzania zmian. Powoli gromadzisz zapasy tłuszczyku, którego pokłady jeszcze bardziej Cię rozleniwiają. Tego typu tryb życia przechodzi z czasem w chroniczne zmęczenie, zawodowe wypalenie, a nawet depresję.

  • Co możesz zmienić – jak zadbać o swoją motywację?

Zrób analizę swojej pracy.
Podziel kartkę na pół i po lewej stronie wypisz wszystkie czynności, które zwykle wykonujesz w ciągu dnia pracy. Podkreśl te, które sprawiają Ci przyjemność. Policz ile czasu zajmuje Ci ich wykonywanie?
Następnie zaznacz kolorowym markerem te czynności, które Cię irytują i frustrują. Ile czasu codziennie zajmuje Ci ich wykonywanie? Jak wypadł Twój bilans? Jak możesz go poprawić?
Sam rodzaj pracy jest dla każdego z nas najlepszym motywatorem, to powinna być Twoja największa nagroda!!!
Może warto o tym bilansie porozmawiać ze swoim przełożonym?
Może warto delegować nieprzyjemne zadania osobie, dla której będą stanowić one ciekawe wyzwanie?
Jeśli jesteś szefem działu – w dokonywaniu analiz elementów motywujących każdego z członków Twojego zespołu pomagają testy osobowości zawodowej Facet5.
Ludzie są różni – to, co dla jednego stanowi nagrodę dla innego zamienia się w karę. Warto wiedzieć co ludzi motywuje i co frustruje – przydzielanie ludziom ciekawych zadań – to najskuteczniejsza metoda budowania zaangażowania Twojego zespołu.
W zwiększaniu Twojej własnej motywacji mogą Ci pomóc również:

  • Ludzie, którym tak jak Ty bliskie są tematy zwiększania motywacji;
  • Książki pomagające w zwiększania motywacji;
  • Kasety, czy też płyty CD, których warto słuchać w korkach ulicznych;
  • Warsztaty rozwijające Twoje umiejętności interpersonalne;
  • Coach, do którego masz zaufanie i który sam jest przykładem wprowadzania korzystnych zmian w swoim otoczeniu;
  • Wszystkie inne metody, które pomogą Ci uwolnić drzemiące w Tobie ogromne pokłady energii oraz odkryć Twoje nowe JA, które będzie zarażać entuzjazmem Twoich kolegów w pracy.

O ile Twój entuzjazm jest zaraźliwy, to jego brak jest prawdziwą trucizną.
Ludzie, z którymi pracujesz widzą Twój entuzjazm i zaangażowanie  i jest to najlepszy prezent, który możesz im dać w ramach tworzonego przez Ciebie „programu motywacyjnego”.

0 Comments