Skala stenowa – jak odczytywać na niej wyniki?

Skąd pochodzi nazwa skala stenowa?

Nazwa tej skali pochodzi od słów “standard ten” – czyli standardowa dziesiątka. Surowy wynik na każdej skali zostaje przeliczony na steny i jest określony liczbą pomiędzy 1 i 10. Ta liczba ma ułatwić Ci zrozumienie, w jakim stopniu jesteś podobny/a lub jak różnisz się od innych ludzi. W testach normatywnych komputer przelicza Twój wynik surowy na podstawie porównania go do normy, czyli do wyników określonej grupy porównawczej.  Tak więc Twoje wyniki mogą się nieznacznie różnić, jeśli zostaną porównywane do innej normy. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat profili różnych narodowości zajrzyj na stronę: www.facet5gps.com (możesz wybrać na tej stronie język polski).

Rozkład normalny ułatwia zrozumienie, jak Twoje wyniki wypadają na tle wyników innych osób w danej grupie porównawczej.

Co to jest norma?

W badaniach normatywnych porównuje się wyniki badanej osoby do opracowanej wcześniej normy. Rzetelność i wiarygodność badania osobowości w dużej mierze zależy od tego jak została opracowywana norma i jakiej normy używasz – czyli do kogo porównywany jest surowy wynik. Najnowsza polska norma Facet5 została opracowana w 2016 dla prawie 8 tys. osób. W 2016 roku system Facet5 przeszedł po raz kolejny przez przegląd Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego i otrzymał pięć gwiazdek (czyli najwyższe noty) za swoją rzetelność, akceptowalność wyników oraz  wiarygodność.

Wyniki umiarkowane nie oznaczają “średniactwa” – oznaczają elastyczność.

Środkiem skali stenowej jest 5,5. Odchylenie standardowe w skali stenowej wynosi 2. Normy są tak tworzone, że 68% osób osiąga wyniki pomiędzy 3,5 i 7,5 stena (jedno standardowe odchylenie od środka skali). Jeśli więc Twój wynik znajduje się w zakresie pomiędzy 3,5 i 7,5 to znaczy, ze w tym obszarze jesteś podobny/a do 68% grupy porównawczej. Żaden wynik w badaniach osobowości nie jest ani dobry, ani zły. Ludzie różnią się od siebie i powinniśmy doceniać te różnice. Wynik umiarkowany – pomiędzy 3,5 i 7,5 – jest dla Ciebie i dla ludzi w Twoim otoczeniu bardzo komfortowy. Masz bowiem w tym obszarze dużą elastyczność i możesz łatwo wybierać zachowania przypisane każdemu z końców danej skali. Inni ludzie zwykle akceptują Twoje zachowania, gdyż są one spójne z zachowaniami większości z nich.

Wyniki wysokie i niskie nie są ani dobre, ani złe – oznaczają jedynie silne preferencje prezentowania zachowania opisywanego w danym aspekcie.

Każdy wynik na skali stenowej w Facet5 oznacza jakieś predyspozycje, preferencje do określonych zachowań. Osoby o wynikach umiarkowanych nie mają silnych preferencji w danych obszarze i łatwo dostosowują swoje zachowania do sytuacji i potrzeb chwili. Czym wyższy lub niższy jest wynik na danej skali tym silniejsza jest preferencja do demonstrowania zachowania opisanego na danym końcu skali. Takie zachowania przychodzą Ci bardzo łatwo – i idealnie byłoby, gdyby Twoja praca wymagała właśnie takiego zachowania. Wtedy istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że będziesz nie tylko lubić swoją pracę – ale również będziesz czuł/a się naprawdę spełnionym i szczęśliwym człowiekiem. Jeśli Twój wynik na jakiejś skali jest większy niż 7,5 lub mniejszy niż 3,5 to oznacza to, że jesteś podobny/a w tym wymiarze jedynie do 16% osób w danej grupie porównawczej.  Oznacza to również, że zachowanie z drugiego końca skali jest dla Ciebie trudne. Jeśli otoczenie będzie oczekiwało od Ciebie właśnie takiego zachowania – to na dłuższą metę Ty możesz tego nie wytrzymać. Takie sytuacje prowadzą do braku satysfakcji z wykonywanej pracy, do wypalenia zawodowego, a nawet do depresji.

Kiedy wynik na skali stenowej jest znaczący?

Kiedy Twój wynik na skali stenowej jest wyższy niż 9 lub niższy niż 2 oznacza to, że w tym wymiarze jesteś podobny/a do jedynie 4% osób z grupie porównawczej. Jesteś w tym wymiarze wyjątkową osobą – masz talent do demonstrowania zachowania, które opisuje ten koniec skali. Zwykle jest to najbardziej istotny element Twojej osobowości – i uważasz, że praca musi umożliwiać Ci dalszy rozwój talentów w tym obszarze. Twoje wyniki są w tym wymiarze znaczące – i niestety Twoje zachowania mogą bardzo frustrować ludzi z przeciwnego końca tej skali. Demonstrowanie takiego zachowania to ich wieczne wyzwanie, więc często z zazdrością patrzą na to, że Tobie przychodzi to tak łatwo. Na koniec dnia zwykle powiedzą, że Ty zbyt często demonstrujesz to zachowanie. Niestety, osobom o przeciwstawnych wynikach najtrudniej jest się nawzajem zrozumieć i porozumieć.

Czy Twój wynik na skali stenowej może się z czasem zmieniać?

Twój wynik na skali stenowej w badaniu Facet5 opisuje Twoją strefę komfortu w danym obszarze, Twoje predyspozycje, preferencje oraz naturalne talenty. Mówi się, że osobowość po 26 roku życia jest stała, natomiast wciąż możemy zmieniać nasze zachowania.
Wiemy też, że osobowość człowieka może się bardzo zmienić pod wpływem silnych przeżyć.

Kiedy mówimy o dobrym dopasowaniu Twojej osobowości do oczekiwań organizacji?

Wyobraź sobie, że trzymasz w swoich rękach gumę do ćwiczeń, na której jest podziałka od 1 do 10. Jedną ręką chwytasz gumę tam, gdzie jest Twój wynik w Facet5 na skali stenowej. Drugą ręką chwytasz nierozciągniętą gumę o 2 steny dalej. Jeśli organizacja oczekuje od Ciebie zachowania spójnego z Twoją strefą komfortu (co w Facet5 oznacza +/- 2 steny), wtedy praca przychodzi Ci bez większego wysiłku.  Nie musisz “zbytnio napinać swoich preferencji”, aby dopasować się do oczekiwań firmy. Jeśli jednak przykładowo Twój wynik na jakiejś skali wynosi 8, a organizacja oczekuje od Ciebie zachowania, które opisuje na tej skali wynik 3 steny – wtedy niestety będziesz czuć ciągłe napięcie i wysiłek w tym wymiarze (aby przesuwać się w to miejsce – musisz znacznie rozciągać trzymaną w rękach gumę). Jeśli często będziesz musiał / musiała zachowywać się w niespójny z Twoją osobowością sposób, to po jakimś czasie niestety poczujesz wypalenie zawodowe.

Dlaczego mój wynik na skali stenowej się zmienił?

Teraz wyobraźmy sobie, że wybierasz jakiś obszar, w którym chcesz zmieniać swoje zachowanie. Przez wiele miesięcy ciężko pracujesz nad tą zmianą i dzięki tej pracy uzyskujesz nowy punkt Twojego komfortu. Udaje Ci się rozciągnąć i uelastycznić Twoje “mięśnie” w tym wymiarze. Wypełniasz po raz drugi kwestionariusz Facet5 i zauważasz, że Twoja strefa komfortu przesunęła się w wybranym przez Ciebie kierunku. Super – gratuluję! Niestety, nie do końca jest to prawdą. To jest trochę tak,  jak u sportowca – zmiana ta będzie trwała tak długo, jak długo będziesz praktykować nowe zachowanie. Jeśli tego zaprzestaniesz – szybko powrócisz do swojego pierwszego wyniku – czyli do Twojej naturalnej strefy komfortu.

Co zyskasz dzięki badaniu osobowości zawodowej Facet5?

O ile Ty sam/a możesz pracować nad zmianą Twojego zachowania, o tyle nikt z zewnątrz nie jest w stanie zmienić Twojej osobowości. Warto więc zbadać jaką masz osobowość i czego Ty potrzebujesz w środowisku pracy, aby być szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Zapewne robisz sobie w każdym roku wiele badań powiązanych z Twoim zdrowiem.
Pomyśl również o wykonaniu badania swojej osobowości zawodowej, które jest ściśle powiązane z Twoim szczęściem, satysfakcją i sukcesami w pracy zawodowej.
Jeśli te talenty są dobrze dopasowane do oczekiwań określonych na Twoim stanowisku, to wtedy Twoja praca będzie sprawiać Ci dużo satysfakcji – będzie dla Ciebie łatwa i przyjemna.

Jak badamy dopasowanie osobowości do stanowiska w praktyce?

Bardzo ważnym jest, aby firmy precyzyjnie określały oczekiwania wobec zachowania na każdym stanowisku.
Z drugiej strony Ty pamiętaj, aby wypełniać kwestionariusz osobowości zawodowej szybko, intuicyjnie i bez dogłębnego analizowania pytań pod kątem Twojego wyobrażenia o wymaganiach na danym stanowisku. Uwierz mi, że leży to w Twoim dobrze pojętym interesie. To Ty jesteś przecież osobą, która wybiera swoją pracę. Kwestionariusze osobowości zawodowej są opracowane właśnie po to, aby dokonywać takich wyborów jak najlepiej i abyś mógł/mogła w pełni wykorzystywać w swojej pracy Twoje talenty i naturalne predyspozycje.  W dłuższej perspektywie czasu lubić swoją pracę będziesz jedynie wtedy, gdy profil Twojej osobowości będzie dobrze dopasowany do wymagań wobec zachowania określonych na danym stanowisku. 

Jakie są Twoje wyniki na skali stenowej?

Chcesz odczuwać więcej satysfakcji i zadowolenia z wykonywanej pracy?
Pierwszy krok na drodze do osiągnięcia tego celu to przeprowadzenie badania Twojej osobowości zawodowej.
Zapraszam do kontaktu w tej sprawie.
Nina Sosińska, tel:  501 139 700, e-mail: nina.sosinska@facet5.pl
P.S. Jeśli informacje zawarte w tym artykule uznajesz za przydatne – to poproszę o LIKE – zmobilizuje mnie to do kontynuowania tej serii artykułów.

3 Comments

  1. Super artykuł!!! Siedzę nad psychometrią i doznałam olśnienia – dziękuję Pani Nino:)
    Beata

  2. Studiuje psychologie i uwazam ,ze ten artykul jest tak wspanialy i latwy do zrozumienia ,ze kazdy student rozpoczynajacy rok z tematyka
    testow psychologicznych ,najpierw powinien przeczytac ten artykul i mysle ,ze wtedy latwiej bedzie mu zrozumiec dalsze wyklady psychometrii.

Comments are closed.