W poszukiwaniu życiowej misji – kim jesteś i po co tu jesteś?
Ludzie przez większą część swojego życia poszukują odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Po co tu jestem?
Czy znasz już odpowiedzi na te ważne pytania? Jaki jest Twój nadrzędny cel?
Dlaczego nadrzędny cel życia jest tak ważny?
Ten cel jest ważny, gdyż działa jak drogowskaz, nadaje naszemu życiu kierunek, organizuje czas, daje wewnętrzną motywację do działania, którą potrafimy utrzymać pomimo przeszkód, które stają na naszej drodze. Zrozumienie celu życia sprawia, że to co robimy zyskuje głębszy sens i znaczenie. Ludzie, którzy nie mają określonego swojego nadrzędnego celu (swojej misji życiowej,) często gubią się w życiu, odczuwają niepokój, depresję, niezadowolenie, brak sensu życia i brak spełnienia.
Jeśli już wiesz, jaki jest najważniejszy cel Twojego życia – proszę podziel się nim w komentarzu.
Jaki może być ten nadrzędny cel?
Ludzie czują, że ich życie ma sens i głębsze znaczenie, jeśli robią coś, co pomaga innym i sprawia, że życie na naszej planecie staje się lepsze.
Badania pokazują, że bardziej spełnieni czują się ludzie, którzy z powołania wybrali pracę służącą innym ludziom. Należą do nich takie grupy zawodowe jak: nauczyciele, lekarze, fryzjerzy, strażacy, policjanci – ludzie, którzy szczerze wierzą, że ich misją jest pomaganie innym. Spełnienie w życiu daje nam również pomaganie zwierzętom, ochrona naszej planety i praca w tych dziedzinach, które służą dobru całej ludzkości. Nie zawsze muszą to być jakieś wielkie sprawy. Można wykonywać prostą powtarzalną pracę, ale trzeba rozumieć jej głębszy sens – to, czemu Twoja praca tak naprawdę służy.
W tym roku w Szkocji spotkałam kilku rodaków. Niektórzy z nich mieszkali i pracowali w tym kraju już kilka ładnych lat, a praca, którą wykonywali, nie należała do tych ambitnych. Mimo to, zrobili na mnie wrażenie osób zadowolonych i spełnionych. Polka, która sprzątała pokoje w hotelu, była zadowolona ze swojej pracy, gdyż ta praca dawała jej możliwość pomagania dzieciom w Polsce. To nadawało sens jej wysiłkom. Młody chłopak w recepcji powiedział mi, że jest “obywatelem świata”: Traktował swoją pracę w hotelu w Glasgow jako kolejną życiową przygodę i właśnie planował swój następny wyjazd do Portugalii. Swój większy cel opisał jako poznawanie życia w różnych krajach.
Twoja chwila refleksji
- Dlaczego wykonujesz swoją pracę?
- Jaki jest szerszy cel, który dzięki niej realizujesz?
- Jakie znaczenie ma Twoja praca dla innych ludzi?
- Komu i w czym swoją pracą pomagasz?
Twoje talenty to są dary, o które musisz właściwie zadbać
Ważnym jest, aby dobrze rozumieć swoje talenty. Jesteś tu właśnie po to, aby jak najlepiej wykorzystywać i rozwijać Twoje silne strony.
W zrozumieniu Twoich talentów i sensu Twojego życia wielu ludziom pomaga CODZIENNE ĆWICZENIE WDZIĘCZNOŚCI.
Profil Osobowości Facet5 może uświadomić Ci jak wypadają Twoje talenty na tle innych ludzi i jak możesz budować z nimi owocne relacje. Facet5 to “ekspresowa” droga do budowania samoświadomości i dobrych relacji z innymi ludźmi – do rozwijania inteligencji emocjonalnej.
Twoja chwila refleksji:
- Co zawsze Cię interesowało?
- Jakie są Twoje silne strony? W czym jesteś naprawdę dobry/a?
- Co inni w Tobie podziwiają? Co ich zdaniem to właśnie Ty robisz najlepiej?
- Co chcesz robić, aby zmieniać świat na lepsze?
- Co zamierzasz zrobić dzisiaj dla kogoś innego?
- Jakie działania dodają Ci energii?
- Co odpowiedzi na powyższe pytania mówią Ci na Twój własny temat?
- Jak chcesz to wykorzystać?
- Jak wykorzystujesz swoje talenty w Twojej obecnej pracy?
Jakie jest Twoje Wielkie Dlaczego?
Kiedy poszukujesz głębszego sensu w swojej pracy zadawaj sobie pytanie “dlaczego ja to robię?”. Zadawaj to pytanie to tak długo, aż odpowiedź, którą znajdziesz, dotyczyć będzie czegoś na tyle ważnego, że poczujesz głębszy sens swojej pracy, który jest spójny z Twoimi marzeniami, wartościami i talentami.
Skąd przychodzisz?
Zarówno Twoje sukcesy, jak i porażki – zarówno Twoje wzloty, jak i upadki, chwile szczęścia i chwile rozpaczy – wszystko to ma głębszy sens i znaczenie w Twoim życiu.
Jeśli ktoś opowiadając o sobie mówi mi: “nie wracam do przeszłości, bo tam już byłem” – to wtedy zapala mi się tzw. “czerwona lampka ostrzegawcza” i myślę sobie: “oj – ta osoba coś ze swojego życia wypiera, najprawdopodobniej nie udało jej się przerobić jeszcze czegoś ważnego z jej przeszłości”. Twoja przeszłość jest ważna – to ona Cię ukształtowała i to dzięki niej jesteś tym, kim jesteś.
Jaka jest Twoja historia?
Ludzie od dawien dawna piszą pamiętniki, dzienniki, autobiografie…
– Jak myślisz dlaczego?
– Każdy ma pewnie swój własny ważny powód. Może nim być pozostawienie jakiegoś śladu po sobie lub możliwość ponownego analizowania istotnych zdarzeń w życiu w dłuższej perspektywie czasu. Niektórzy może robią to dlatego, aby w ten sposób po prostu porozmawiać z mądrym człowiekiem lub najlepszym przyjacielem. Jeśli jesteś jedną z takich osób – przejrzyj raz jeszcze swoje zapiski.
Jeśli nigdy nie znalazłaś/łaś czasu na pisanie o sobie – to zacznij to robić.
Twoja chwila refleksji:
Wypisz ważne wydarzenia ze swojego życia, które pamiętasz. Wypisz zarówno swoje wielkie sukcesy jak i wielkie porażki.
Przy przypominaniu sobie tych wydarzeń zastanawiaj się:
- Czego mnie to nauczyło?
- Czego się dzięki temu o sobie dowiedziałem/łam?
- Jak mnie to wydarzenie ukształtowało – jak mnie zmieniło?
- Jak to mogę teraz wykorzystywać?
- Kogo tak naprawdę w życiu podziwiam? Dlaczego tak jest?
- Jakie momenty mojego życia miały dla mnie największe znaczenie?
- Jak to wszystko mogę połączyć w jeden obraz – obraz osoby, którą dziś jestem?
Po dokonaniu tych analiz stwórz piękną pozytywną historię na swój temat i zapisz ją w kilku zdaniach. Pamiętaj, że to mają być krótkie zdania twierdzące – napisane w czasie teraźniejszym. To jest język, którym rozmawiasz ze swoją podświadomością.
Pamiętaj, że Twoja historia to Twoje osobiste “perpetuum mobile” na dalszej drodze życia.
Dlaczego Twoja historia jest ważna?
Bez dogłębnej analizy ważnych momentów w życiu – trudne jest określenie misji życiowej. To skąd przychodzisz w dużej mierze determinuje to dokąd zmierzasz. Musisz dostrzec w Twojej przeszłości ważne prawidłowości, aby dobrze zrozumieć gdzie jesteś. Taki spójny obraz jest potrzebny Tobie i Twojej podświadomości do zrozumienia Twojej misji życiowej i nadawania kierunku oraz głębszego znaczenia wszystkiemu, co robisz. Pamiętaj, że stajesz się osobą, której obraz tworzysz w swojej głowie. Dzieje się tak dlatego, że zaczynasz działać w sposób spójny z tym, o czym opowiadasz o sobie swojej podświadomości. Wtedy podświadomie zaczynasz zachowywać się tak, jakby to czego pragniesz dla siebie było już prawdą. I chociaż wcale tak jeszcze nie musi być – kiedy to robisz – ludzie w to wierzą!
W poszukiwaniu sensu i znaczenia – dokąd zmierzasz?
Zrozumienie tego kim jesteś i skąd przychodzisz ułatwi Ci określenie tego dokąd zmierzasz.
– Jak możesz szukać odpowiedzi na to pytanie?
Ludziom najłatwiej jest znaleźć odpowiedzi na ważne dla nich pytania w stanach łączenia się z tzw. “wyższą uniwersalną mądrością”, która jest czymś większym niż my sami. Nazwijmy ją biblioteką wszechświata. Takie procesy nazywamy stanami transcendentalnymi. Często w tych stanach patrzymy na siebie oczami zewnętrznego obserwatora.
Dobrze temu również służy technika wizualizacji – tworzenia w wyobraźni obrazu tego kim i z kim chcę być.
Wielu z nas poszukuje też inspiracji i odpowiedzi na ważne pytania w medytacji lub w modlitwie.
Niektórzy znajdują swoje odpowiedzi słuchając muzyki, obserwując dzieła sztuki lub piękno, które nas otacza.
Bardzo bogaci ludzie fundują sobie teraz podróże kosmiczne, które dają im możliwość spojrzenia na ziemskie życie z zupełnie innej perspektywy.
W poszukiwaniu odpowiedzi na ważne dla nas pytania pomaga również uważne obserwowanie przyrody i ruch na świeżym powietrzu.
Pamiętam, że w 2006 roku byłam trochę zagubiona w życiu. Spacerowałam wtedy po lesie i poszukiwałam tytułu dla książki, którą właśnie pisałam. Mnie osobiście najlepsze kreatywne pomysły najczęściej wpadają do głowy podczas długich spacerów. Spadają wtedy jak “grom z jasnego nieba” i pojawiają się jak “grzyby po deszczu”.
“Magia Rozwoju Talentów” to tytuł mojej pierwszej książki, który wtedy wymyśliłam i który ciągle jest reflektorem i drogowskazem oświetlającym moją drogę życia. Myślę, że moją “największą wygraną” jest dziś to, że rozumiem kim jestem i po co tu jestem – to taka drobna refleksja w dniu moich 58 urodzin.
Życzę Ci odnalezienia Twojej własnej ekspresowej drogi w odkrywaniu tego kim jesteś i po co tu jesteś. To jest bardzo ważne zadanie, które masz wykonać. Potraktuj też to zadanie jako pilne, aby czerpać ze swojego życia jak najwięcej satysfakcji. Kiedy już tego dokonasz – podziel się proszę swoim sukcesem z innymi na tym forum.
P.S.
Możesz w swoich poszukiwaniach skorzystać przy tym z kompasu, którym jest diagnoza Twoich talentów.
Nina S.O.S.ińska
19 lipca, 2017 r.