JAK PROSIĆ O PODWYŻKĘ?

1. Zbadaj ile wynoszą wynagrodzenia na podobnych stanowiskach w innych firmach.
2. Zapoznaj się z kryteriami podwyżek obowiązującymi w Twojej firmie. Jeśli w firmie przestrzegana jest procedura przyznawania podwyżek raz w roku – masz małe szanse na uzyskanie podwyżki w innym niż planowany czasie. Jeśli w firmie przyznaje się podwyżki częściej – możesz zaplanować rozmowę na ten temat ze swoim przełożonym w dowolnym czasie.
3. Jeśli masz dostęp do raportów płacowych – dokładnie je przeanalizuj i porównaj wysokość swojego wynagrodzenia oraz benefitów, które otrzymujesz z wynagrodzeniami na podobnych stanowiskach w tym samym regionie Polski. Pamiętaj, że znaczenie ma tu cały pakiet, jaki otrzymujesz od swojego Pracodawcy. Możliwość korzystania z samochodu służbowego bez ograniczeń – to zwykle dodatek do miesięcznej pensji w wysokości ok. 2,5 tys. PLN. Kiedy już dokonasz takiego badania i wiesz, że Twoja podwyżka jest możliwa i uzasadniona przygotuj się do rozmowy ze swoim przełożonym na ten trudny temat.
Przygotuj się do rozmowy z przełożonym.

  • Sukces w takich negocjacjach zwykle zależy od Twoich zalet i osiągnięć.
  • Sukces w negocjacjach płacowych nie zależy od powodów, dla których podwyżka jest Ci potrzebna.
  • Określaj otwarcie swoje oczekiwania. Podkreślaj, że prosisz o podwyżkę z powodu swoich indywidualnych osiągnięć i wkładu w realizację celów całej firmy oraz dodatkowych obowiązków, które ostatnio przejąłeś/przyjęłaś. Przygotuj odpowiednią dokumentację na ten temat.
  • Otwarcie określ, jakiej podwyżki oczekujesz i przedstaw wyniki badań rynku, których wcześniej dokonałeś/łaś.
  • Jeśli Twój przełożony stwierdzi, że nie może teraz przyznać Ci podwyżki zapytaj, co powinieneś/powinnaś zrobić, aby otrzymać ją tak szybko, jak to będzie zrobić.
  • Pamiętaj, że podwyżka zależy od oceny pracownika – istnieje zasadnicza różnica pomiędzy dobrym pracownikiem i bardzo dobrym pracownikiem. Podwyżki zwykle zarezerwowane są dla tych drugich.
  • Jeśli używasz, jako argumentu wynagrodzenia, które oferuje Ci inny pracodawca, przygotuj się na porażkę. Nawet, jeśli w danym momencie wygrasz – rozpoczynasz niebezpieczną grę – wkraczasz na niebezpieczną ścieżkę. Twój pracodawca będzie o tym pamiętał – nikt nie lubi być szantażowany.
  • Szantażowanie tym, że odejdziesz, jeśli nie otrzymasz podwyżki, może również przynieść niezamierzone skutki i jest bardzo nieprofesjonalne. Jeśli jednak tak bardzo zależy Ci na podwyżce, że jesteś gotowy zmienić pracodawcę – zamiast stosować tego typu zagrywki – lepiej szukaj pracy po cichu.
  • Choć planowanie prośby o podwyżkę może Ci się wydawać trochę przerażające, poniżające i pracochłonne – proszenie o nią bez przygotowania zamienić się w prawdziwy problem. Ponadto możesz sobie strzelić gola „samobója”, gdyż Twój szef może zacząć odmawiać tego typu rozmów w przyszłości.
  • Zaplanuj i dobrze przygotuj taką rozmowę – na koniec dnia zawsze liczą się fakty i Twoje wyniki.

Życzę Ci powodzenia w tego typu rozmowach, bo choć podwyżka nie motywuje nas długo, jej brak może nas na długo zdemotywować!!

0 Comments