Frustruje Cię wysoka kontrola – jak sobie z tym radzić?

Frustruje Cię wysoka kontrola?

Dziś opowiem Ci o jednym z pięciu głównych aspektów ludzkiej osobowości, który w Facet5 nazywamy kontrolą. Jak sama nazwa wskazuje opisuje on wewnętrzną potrzebę przejmowania kontroli. Niezależnie od tego, jaki jest Twój wynik na skali kontroli – kiedy spotykasz się z wysoką kontrolą u innych ludzi – ich zachowania mogą Cię frustrować.
Aspekt kontroli ma dla mnie duże znaczenie, gdyż jest to najbardziej charakterystyczny wynik w moim profilu osobowości. Często analizuję ryzyka pozwiązane z moim wynikiem na skali kontroli i opracowałam kilka taktyk, które pomagają mi funkcjonować w świecie biznesu.

Jacy są ludzie o wysokich wynikach na skali kontroli?

Ludzie o wysokiej kontroli zawsze mają plan. Cechuje ich: logika, odpowiedzialność, sumienność, solidność, obowiązkowość, praktyczność, konserwatyzm, samokontrola. Ważne jest dla nich ciągłe doskonalenie procesów. Tacy ludzie mają zwykle silne przekonania i wiedzą, co jest właściwe. Wykazują logiczne podejście do rozwiązywania problemów – przechodzą kolejno od jednej sprawy do drugiej. Potrafią spojrzeć na tło spraw oraz na wielu ich konsekwencje. Potrzebują do tego szczegółów. Swoje działania opierają na gruntownych analizach i badaniach. Zmiany wprowadzają wolno. Robią to w sposób systematyczny i zaplanowany. Unikają również zbędnego ryzyka.
Ludzie o wysokich wynikach na skali Kontroli lubią planować i chcą mieć jasno wyznaczone cele. Chętnie monitorują procesy i wyniki. Uznają, że informacje zwrotne są niezbędną częścią całego procesu, więc często i chętnie przekazują je innym. Chcą, aby ludzie wiedzieli, jak praca jest wykonywana.
Inni dostrzegają, że:

  • Utrzymują dokumentację niezbędną do mierzenia postępów;
  • Oczekują regularnych raportów dotyczących postępów;
  • Zapewniają, aby mieć w swoim zasięgu potrzebne im informacje;
  • Jasno mówią innym, co i kiedy należy zrobić;
  • Ustalają bardzo jasne cele dla innych ludzi.

Czy Ciebie frustrują zachowania ludzi z wysoką kontrolą?

Jeśli frustruje Cię to, co robią ludzie o wysokiej kontroli to może się to wynikać zarówno z tego, że:

  1. Twój wynik na skali kontroli jest również wysoki. Oznacza to, że jesteś osobą bardzo zdyscyplinowaną i odpowiedzialną. Jeśli więc ktoś próbuje Cię kontrolować – powoduje to w Tobie gniew i wewnętrzny opór. Jesteś przecież osobą, której nie trzeba pilnować i ciągle kontrolować.
  2. Twój wynik na skali kontroli jest niski. W tym przypadku Twoja frustracja wynika z zupełnie innej przyczyny. Frustrują Cię ludzie, którzy naturalnie robią to, co jest Twoim ciągłym wyzwaniem. Denerwuje Cię to, że im tak łatwo przychodzi to, co dla Ciebie jest tak trudne i nudne! Ponadto uważasz, że tego typu ludzie kontrolują wszystko zbyt często i zbyt mocno.
  3. Twój wynik na skali kontroli jest umiarkowany, więc kontrola sama w sobie nie stanowi dla Ciebie ani wielkich wyzwań, ani frustracji.  Może jednak tak być, że ktoś w Twoim otoczeniu nadużywa władzy i zbyt często demonstruje zachowania charakterystyczne dla wysokiej kontroli. Frustrują Cię ludzie popadający w skrajności i nie zachowujący umiaru.

Jak widzisz zachowania powiązane z wysokimi wynikami na skali kontroli mogą frustrować każdego – z zupełnie innych powodów.

Jeśli Twój wynik na skali kontroli jest niski… 

W Facet5 aspekt kontroli (sumienności) określają dwa pod-aspekty: dyscyplina i odpowiedzialność. Jeśli masz niskie wyniki na tych skalach, to wcale nie oznacza to, że jesteś osobą niezdyscyplinowaną lub nieodpowiedzialną. Masz po prostu bardziej luźne, elastyczne i kreatywne podejście do sposobu wykonywania pracy.  Zwykle uznajesz, że można realizować zadania różnymi metodami i w różny sposób. Bywasz buntownikiem w sytuacjach, które Cię frustrują. Nie lubisz schematycznego działania i funkcjonowania w ustalonych strukturach. Lubisz zaskakiwać ludzi swoim wyglądem lub zachowaniem. Potrafisz zmienić wszystko w jednej chwili. Szybko znajdujesz błąd w skomplikowanym systemie. Myślisz holistycznie. Cenisz sobie wolność i swobodę działania. Radzisz sobie z chaosem i potrafisz zajmować się wieloma sprawami w jednym czasie.

Przecież mój wynik na skali kontroli nie może być aż tak niski!!!

Ostatnio prowadziłam szkolenie dotyczące wykorzystywania raportów Facet5 SpotLight w projektach coachingu. Uczestnicy w pewnym momencie tego szkolenia otrzymali swoje raporty wraz z instrukcjami, jak mają przeprowadzić rozmowę coachingową. Mieli pracować w parach, zgodnie z ustalonym schematem – rozmowa miała trwać 20 minut. Rozmowy odbywały się w 2 oddzielnych pokojach. Podczas podsumowywania ćwiczenia zapytałam, co wydarzyło się w każdej z grup. Okazało się, że uczestniczki, które miały niskie wyniki na skali kontroli wcale nie wykonały ćwiczenia zgodnie z przekazaną im instrukcją, tylko przez 20 minut dyskutowały o tym, że nie mogą mieć aż tak niskich wyników na skali kontroli.

Jacy są ludzie o niskich wynikach w aspekcie kontroli?

Takie zachowanie jest bardzo często demonstrowane przez ludzi o niskich wynikach na skali kontroli. Tego typu osoby bardzo nie lubią postępować zgodnie z instrukcją lub narzuconym im schematem. Uważają, że zawsze znajdą swoją własną – lepszą i szybszą metodę działania. Zwykle nie narzucają też innym jakiegoś konkretnego sposobu działania. Chętnie dają ludziom swobodę podczas dokonywania wyborów. Wolność jest dla nich ważną wartością. Ludzie o niskich wynikach chętnie wprowadzają zmiany i są kreatywni. Potrafią zajmować się wieloma sprawami w jednym czasie. Myślą holistycznie i nie lubią zajmować się szczegółami. Nie lubią też rutyny.

Ludzie z niskimi wynikami na skali Kontroli:

  • Są kreatywni;
  • Dają innym swobodę działania;
  • Szybko badają istniejące możliwości;
  • Szybko kwestionują pomysły;
  • Często polegają na intuicji;
  • Zachęcają do podejmowania ryzyka;
  • Zawsze poszukują nowych sposób wykonywania pracy.

Jeśli jesteś taką właśnie osobą – spraw, aby niski wynik w aspekcie kontroli stał się Twoją mocą. Uświadom sobie, że Twoją siłą jest kreatywność i że inni bardzo cenią w Tobie to, że dajesz im swobodę działania.
Świat potrzebuje Twojej niskiej kontroli.

Kilka dobrych taktyk dla tych, którzy mają niską kontrolę

  1. Wybieraj firmy, w których ceniona i potrzebna jest kreatywność.
  2. Wybierz zawód, który będzie Ci zapewniać ciągłe zmiany. Twoja praca musi być ciekawa, inspirująca, twórcza i w żadnym przypadku nie może być rutynowa.
  3. Regularnie wizualizuj swoje sukcesy – stale wzmacniaj w sobie potrzebę realizacji celów oraz motywację do konsekwentnego i upartego działania.
  4. Skupiaj swoją uwagę na kończeniu zadań. Opracuj listę motywujących Ciebie nagród i przyznawaj je sobie zawsze, kiedy doprowadzisz jakąś sprawę do końca.

Stosuj zintegrowane systemy i narzędzia

  1. Planuj w sposób kreatywny. Inaczej umrzesz z nudy. Polecam Ci Mapy Myśli i platformę Momentor (ona będzie Twoim mentorem on-line i zapewni system planowania działań i mierzenia ich efektów).
  2. Opracuj system, który codziennie będzie kontrolował Twoje działania.
    • Rozpisuj większe projekty na etapy i określaj daty realizacji każdej z nich.
    • Twórz swój własny kreatywny kalendarz. Powinien być zabawny, kolorowy, pełen obrazów, interaktywny – inny niż wszystkie nudne papierowe kalendarze, które zapewnie leżą gdzieś u Ciebie przykurzone w kącie.
  3. Używaj różnego rodzaju “przypominaczy” – alarm w telefonie, alarm w zegarku, SMS, zintegrowany kalendarz on-line, przyjaciel z wyższą niż Twoja kontrolą. Używaj przylepnych karteczek i wypisuj na nich zadania do wykonania. Umieszczaj je w widocznym dla Ciebie miejscu i usuwaj zawsze, kiedy zadanie zostanie wykonane. Systematyczność to Twoje ciągłe wyzwanie.
  4. Nagrywaj na dyktafonie swoje “świetlne” pomysły.  Pamiętaj, że pomysł zwykle gości w Twojej głowie jedynie 6 sek. – jeśli się na nim nie skoncentrujesz i jeśli go nie zapiszesz, to możesz go utracić.
  5. Zautomatyzuj i zintegruj swoje działania w pracy – stosuj programy, które zrobią a Ciebie całą nudną robotę. Zaprzyjaźnij się z Excelem, mapami myśli i innymi programami, które zapewnią Ci holistyczne spojrzenie na całość. Polecam Ci też rozwiązania Servaq, które świetnie automatyzują działania w internercie oraz kontakty z klientami.
  6. Zapewnij sobie najbardziej niezawodny sprzęt oraz programy – one mogą zrobić za Ciebie wszystko to, czego Ty nie chcesz robić. Problemy techniczne nie powinny Cię rozpraszać – Ty pracujesz twórczo. Sprzęt musi  być dobrze zintegrowany, a programy  muszą strukturyzować i systematyzować Twoją pracę. Muszą też przypominać Ci o szczegółach.
  7. System Facet5 ułatwi Ci wykorzystywanie Twojej kreatywności w biznesowej rzeczywistości.

Korzystaj z tego, co wnoszą inni ludzie

  1. Otaczaj się ludźmi z wyższą niż Twoja kontrolą. Jeśli np. jesteś szefem – zatrudniaj właśnie takich ludzi. Ktoś przecież musi wykonywać rutynową pracę.
  2. Uważaj:
    • nie komplikuj spraw – inni mogą nie nadążać za natłokiem Twoich słów i prędkością Twoich myśli. Niektórzy żyją przecież w świecie linearnym;
    • pozwól innym kończyć zadania – ludzie o wyższej kontroli mają potrzebę skończyć rzecz, nad którą pracują, zanim rozpoczną kolejne działania;
    • nie przytłaczaj innych ilością swoich pomysłów i zadań, które powinni dla Ciebie realizować.
  3. System Facet5 pomoże Ci zrozumieć silne strony, preferencje, potrzeby i zachowania ludzi, z którymi pracujesz. Raporty Facet5  dostarczą Ci wielu wskazówek, jak zarządzać ludźmi i jak ich motywować.

Dziękuję Ci za Twój czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu.
Będę zobowiązana, jeśli poświęcisz jeszcze chwilę na przekazanie mi swojej opinii na temat tego tekstu: Proszę kliknij tutaj w ten link, aby wypełnić krótką ankietę, zajmie Ci to jedynie minutę lub najwyżej dwie.  Z góry bardzo Ci dziękuję!

0 Comments