e Rekrutacja i testy psychologiczne

Rekrutacja i testy psychologiczne

Rekrutacja pracowników jest żmudna, trudna, czasochłonna i zwykle bardzo kosztowna. Menedżerom znacznie łatwiej jest rozmawiać o samochodzie, którym chciałby jeździć niż o osobowości pracownika, którego chciałby zatrudnić. Testy psychologiczne znacznie skracają czas rekrutacji i ułatwiają podjęcie trafnych decyzji, przez co obniżają koszty związane z zatrudnieniem.

Facet5 jest narzędziem normatywnym, opartym o teorię cech i model o nazwie Wielka Piątka, za którym stoi bardzo wiele badań dotyczących rzetelności oraz wiarygodności wyników. Facet5 posiada bardzo solidne polskie normy opracowane dla prawie 3 tysięcy osób dorosłych, pracujących w różnych sektorach polskiego biznesu, na różnych poziomach stanowisk. To wszystko zapewnia, że Facet5 bardzo precyzyjnie bada dopasowanie osobowości kandydatów do określonych wcześniej wymagań.

System Facet5 ułatwia przygotowanie profilu idealnego kandydata

(e-rekrutacja i testy psychologiczne)

Profil osobowości idealnego kandydata tworzymy wysyłając do osób zlecających rekrutację bezpłatny kwestionariusz „on-line”, w którym prosimy o wskazanie zachowania decydującego o sukcesach na danym stanowisku zawodowej oraz opisanie trudnych sytuacji, które napotyka zatrudniona osoba.  Kwestionariusz wysyłamy z systemu Facet5 do wszystkich osób decydujących o rekrutacji (wewnętrznych ekspertów). Każdy kwestionariusz Facet5 może być wysyłany w dowolnym języku do dowolnego miejsca na świecie, w którym jest dostęp do internetu.

Badamy dopasowanie kandydatów do profilu idealnego kandydata

(e-rekrutacja i testy psychologiczne)

Zamiast poświęcać cenny czas na wstępne rozmowy z wieloma kandydatami – wysyła się do każdego z nich kwestionariusz badania osobowości Facet5 i system dokonuje porównania osobowości kandydatów do określonego wcześniej profilu idealnego kandydata. W ten sposób możesz zaoszczędzić wiele czasu, gdyż na rozmowy rekrutacyjne zapraszać będziesz tylko tych kandydatów, których osobowość pasuje do profilu idealnego kandydata.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania i odpowiedzi

(e-rekrutacja i testy psychologiczne)

Dla wybranych kandydatów można szybko  wygenerować z systemu Facet5 przewodnik prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, który zawiera pytania behawioralne oraz sytuacyjne ułatwiające prowadzenie rozmów oraz podjęcie trafnej decyzji. Przewodnik ten jest również cennym zasobem w fazie sprawdzania referencji kandydatów oraz wprowadzania nowego pracownika do firmy.

e Rekrutacja: dlaczego warto stosować testy psychologiczne?

Rozmowa rekrutacyjna sprowadza się zwykle do badania kompetencji kandydatów. Niewątpliwie są one bardzo ważne, ale kompetencje pracownika można rozwijać,  natomiast jego osobowości nie potrafimy zmieniać. Wiemy, że osobowość pracownika ma znaczący wpływ na jego zachowanie w pracy, odgrywa kluczowe znaczenie w budowaniu relacji z innymi ludźmi oraz determinuje jego zachowania w sytuacjach stresowych i trudnych. Osobowość i jej dopasowanie do kultury organizacji oraz wymagań stanowiska pracy w dużym stopniu decyduje o tym, jak długo dana osoba będzie chciała pracować w naszej firmie,  jak łatwo jej będzie realizować wyznaczone cele i jaki będzie jej poziom zadowolenia z pracy. Brak tego dopasowania powoduje wypalenie zawodowe, natomiast dobre dopasowanie sprawia, że pracownik szybko osiąga sukcesy, a dzięki temu rośnie jego poziom satysfakcji oraz zadowolenia z pracy. Należy pamiętać, że dopasowanie osobowości kandydata do wymagań stanowiska precyzyjnie mierzą jedynie badania normatywne, wykorzystujące specjalnie opracowane do tego celu programy komputerowe. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić dopasowania osobowości człowieka do określonego stanowiska podczas zwykłej rozmowy rekrutacyjnej. Kandydaci do pracy nauczyli się na takich rozmowach wypadać dobrze i często przedstawiają siebie w sposób zgodny z oczekiwaniami pracodawcy – to, co widzimy podczas rozmowy rekrutacyjnej  nie jest tym, co obserwujemy po zatrudnieniu pracownika. Stosowanie Facet5 znacząco zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia właściwej osoby do pełnienia określonej roli w Twojej organizacji.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW FACET5

„Od kiedy wprowadziłam kulturę Facet5 w mojej firmie liczba nieudanych rekrutacji spadła u nas niemal do zera. Facet5 pomaga przewidywać i zrozumieć  zachowania ludzi, z którymi pracujemy. Ułatwia mi to działanie w trudnych sytuacjach, które wynikają z tego, ze specyfika profilu naszej firmy przyciąga do niej określony typ osobowości.  Facet5 pomaga mi w rozwiązywaniu różnego typu problemów, konfliktów oraz w przewidywaniu zachowania pracowników w różnego typu sytuacjach.” 
dr Katarzyna Nizińska, HR Manager, Fundacja DKMS.

0 Comments