Dajesz innym zbyt wiele? Jak sobie z tym radzić?

Dajesz innym zbyt wiele? Być może jesteś typowym altruistą. Jak sobie z tym radzić?

Jeśli dajesz innym z siebie zbyt wiele to najprawdopodobniej siedzisz w pracy po godzinach i często miewasz poczucie, że inni Cię wykorzystują.

Jak rozpoznać wysoki poziom altruizmu?

Osoby o wysokim poziomie altruizmu zbyt często stawiają potrzeby innych na pierwszym miejscu. Często bywają zbyt bezinteresowne i często dają się innym wykorzystywać. Zwykle mają też bardzo wysoki poziom empatii. Liczą się dla nich etyka i moralność postępowania.
Mogą przyjmować na siebie zbyt wiele zobowiązań i przez to “rozmieniają swój czas na drobne”.
Tacy ludzie często sami oferują innym swoją pomoc.
W pracy kierują się dobrem zespołu. Odpowiadają na potrzeby innych i zwykle cieszą się zaufaniem zespołu.
Często nie doceniają własnych potrzeb i nie potrafią powiedzieć „nie”. Źle się czują, kiedy widzą, że ktoś, komu odmówiły pomocy, trudzi się nad zadaniem. W wyniku tego często wykonują za innych “trudną i nudną robotę”.
To wszystko wynika to z ich wewnętrznej potrzeby niesienia innym pomocy.
Mają też często trudność z określeniem tego, kto jest dla nich ważniejszy.
Chętnie zajmują się rozwojem innych, gdyż lubią z siebie dużo dawać innym – realizują wtedy swoją misję życiową.

Dlaczego jesteś altruistą?

Ośrodek altruizmu rozwija się w naszym mózgu dość późno i nie u wszystkich w równym stopniu. Amerykańscy naukowcy ustalili, który obszar mózgu odpowiada za skłonność do zachowań altruistycznych lub egoistycznych. Badacze z Duke University Medical Center w Północnej Karolinie są przekonani, że tego rodzaju zachowania mają związek z tylną bruzdą skroniową górną w mózgu. Obecnie prowadzą oni badania na temat tego, na ile wychowanie wpływa na rozwój ośrodka altruizmu w naszym mózgu. I bez tych badań życie pokazuje nam, że w dużej mierze środowisko rodzinne wpływa na nasze podejście do siebie i innych. Ale czy zawsze?
Być może altruiści przychodzą na świat, aby realizować taką właśnie misję?
Jeśli jesteś typem altruisty – to jest to Twój wielki dar.
Warto jest jednak z niego naprawdę mądrze korzystać.

Co wynika z wysokiego poziomu altruizmu?

Sam wysoki poziom altruizmu nie oznacza jeszcze, że jesteś osobą naiwną, którą łatwo jest wykorzystywać. Bardzo ważne są tutaj inne Twoje cechy osobowości. Jeśli przykładowo masz również wysoką determinację – to ta cecha często niweluje ryzyko wynikające z Twojego wysokiego altruizmu. Podobnie dzieje się w przypadku niskiej emocjonalności. Pamiętaj, że nie wystarczy rozpatrywać tylko jednej cechy w Twoim profilu osobowości, aby dobrze przewidywać jakie będzie Twoje najbardziej prawdopodobne zachowanie w trudnej sytuacji. Na każdy profil osobowości trzeba spojrzeć holistycznie – trzeba przyjrzeć się, jak poszczególne cechy Twojej osobowości wzajemnie na siebie wpływają.

Kiedy altruizm ma szczególnie znaczenie?

Jeśli Twój wynik na skali altruizmu jest najwyższym wynikiem w całym Twoim profilu osobowości zawodowej Facet5 – to oznacza, że ten aspekt ma naprawdę istotne znaczenie w Twoim życiu.  Wtedy trzeba go brać pod uwagę przy wyborze zawodu, środowiska pracy, przyjaciół, partnera życiowego – właściwie w każdym ważnym momencie Twojego życia – zawsze, gdy stawiasz gdzieś swój pierwszy krok lub podejmujesz jakąś ważną decyzję.

Jak inni postrzegają wysoki altruizm?

Osoba o wysokim altruizmie:

  • Chętnie pomaga innym.
  • Przedkłada potrzeby innych ponad swoje własne.
  • Nie wykorzystuje innych.

Chociaż zachowania związane z wysokimi wynikami na skali altruizmu odbierane są przez większość ludzi pozytywnie, brak umiejętności odmawiania innym, lub wyboru tych, którym warto pomagać może też mieć swoje ciemne strony.
Inni często mówią i myślą o takich osobach:

  • Idealista.
  • Naiwniak.
  • Nie potrafi zadbać o wyniki.

Kiedy kierujesz się zbyt mocno ideałami i dobrymi intencjami możesz mieć kłopot w podejmowaniu trudnych decyzji  i możesz nie być zdolnym/ą do usuwania chwastów, które uniemożliwiają rozkwitanie temu, o co naprawdę warto zadbać w Twojej pracy i życiu.

Jeśli zarządzasz osobą o wysokim poziomie altruizmu, to….

Ciagle zwracaj uwagę na oznaki jej naiwności i idealizmu.  Pomagaj jej w zrozumieniu, że często lepsze wyniki przynoszą twardsze i bardziej pragmatyczne postawy wobec tych, którzy zbyt często wykorzystują jej naturalną otwartość.
Takie osoby bywają nieświadome negatywnego wpływu, jaki mogą wywierać na innych swoim zachowaniem wynikającym z potrzeby wspierania i budowania dobrych relacji ze wszystkimi. Pomagaj im to zrozumieć.

 Jedenaście Dobrych Praktyk dla Osób o Wysokim Altruizmie

  1. W swojej karierze zawodowej wybieraj firmy, które charakteryzuje kultura otwartości, zaufania i nastawienia na ludzi.
  2. Kto i za co Ci w tej firmie płaci? –  niech Twoje działania w pracy, będą odpowiedzią na to pytanie.
  3. Rób listę rzeczy które możesz delegować innym i deleguj!  To właśnie w ten sposób najlepiej rozwijasz ludzi, z którymi pracujesz.
  4. Kto jest dla Ciebie najważniejszy i co jest naprawdę ważne w Twoim życiu? Dla altruisty nie do końca jest to jasne – ta lista jest zbyt długa. Ustal swoje osobiste priorytety i działaj zgodnie z nimi,
  5. Dbaj o swoje dobre samopoczucie oraz o samopoczucie tych osób, które są dla Ciebie ważne. Nie możesz zadowolić każdego.
  6. Dawaj innym “wędkę, a nie rybę”.
  7. Zanim zaczniesz pomagać innym – najpierw pomyśl jak ważne i pilne są zadania, nad którymi Ty właśnie pracujesz.  Analizuj, kiedy i dla kogo Twoje drzwi, a nawet okna powinny być zamknięte.
  8. Naucz się podejmować trudne decyzje – usuwaj ze swojego otoczenia tych, którzy jawnie i bezkompromisowo wykorzystują Twój altruizm.
  9. Myśl logicznie. Do myślenia dobrze jest czasem używać rozumu, a nie tylko serca. Jeśli załatwienie jakiejś sprawy jest faktycznie ważniejsze niż relacje – zrób to co rozum Ci podpowiada i na co wskazuje Twoja logika.
  10. Najpierw pomyśl, czy przypadkiem nie przeszkadzasz, zanim zaczniesz pomagać.
  11. Naucz się prosić o pomoc i ją przyjmować. Pozwól innym odczuć tak dobrze znaną Ci przyjemność dawania!

A teraz proszę pokaż innym swój altruizm i podziel się tym artykułem z tymi, którzy tego potrzebują
Zauważasz w swoim otoczeniu osoby o wysokim poziomie altruizmu? Podziel się z innymi tym artykułem i dopisz proszę też w komentarzu coś od siebie.

0 Comments