Czy to przeciwieństwa się przyciągają i czy to one decydują o trwałości związku?
Które z krążących opinii na temat budowania trwałych związków partnerskich są prawdziwe:
- Czy w relacjach partnerskich to właśnie przeciwieństwa przyciągają się nawzajem?
- Każdy z nas poszukuje kogoś bardzo podobnego do siebie samego i właśnie z taką osobą chcielibyśmy wiązać się na dłużej?
Kiedy budujemy związek partnerski to często pociągają nas ludzie kompletnie inni od nas – zakochujemy się w naszych przeciwieństwach. Być może jest to nasze dążenie do doskonałości, chcemy stworzyć w naszym związku pełnię, uzupełnić to czego nam brakuje. Ale czy może się to udać?
Czy różnice osobowości faktycznie wpływają na długość trwania związku
Porady związane z poszukiwaniem właściwego partnera życiowego, nawiązywaniem relacji, flirtowaniem, czy też budowaniem związków małżeńskich często dotyczą tego, co należy robić („Zaproś ją na obiad”, „Postaw świeczki zapachowe w łazience”!) lub czego lepiej jest nie robić („Nie zapomnij o jej urodzinach”). Czasami tego typu porady dotyczą ogólnie akceptowanych i nieakceptowanych rodzajów zachowań. Na niektórych stronach internetowych można nawet znaleźć powiązania pomiędzy pesymistycznym nastawieniem do życia i faktem bycia osobą samotną. Innymi słowy eksperci z zakresu budowania związków partnerskich zakładają, że Twoja osobowość odgrywa jakieś znaczenie w budowaniu udanego związku. Ale do jakiego stopnia jest to słuszne założenie?
„Dobrze jest rozumieć różnicę, co w związkach oznacza dopasowywanie się, a co kompletny brak dopasowania…”
„Jesteś takim pesymistą…”
„Zbyt mocno się starasz…”
Dopasowanie osobowości – fakt czy mit?
Norman Buckley, który jest psychologiem biznesu i od lat zajmuje się badaniami osobowości pracowników, zainteresował się tym tematem i postanowił sprawdzić, jakie rodzaje dopasowania osobowości faktyczne wpływają na długość związków partnerskich.
„ – Przez ostatnich dwadzieścia lat wkładaliśmy wiele wysiłku i zrobiliśmy wielkie postępy, aby zrozumieć czym jest osobowość i jak możemy ją precyzyjnie mierzyć. W szczególności jeden model, zwany modelem Wielkiej Piątki jest najbardziej wszechstronnym i potwierdzonym przez badania akademickie sposobem opisywania osobowości i przewidywania ludzkich zachowań”.
W pracy to się sprawdza – a w życiu prywatnym?
Różnego typu badania osobowości są coraz częściej wykorzystywane do kojarzenia par na wielu portalach internetowych. Aby skorzystać z takiego portalu należy najpierw wypełnić kwestionariusz, a następnie na jego podstawie tworzony jest profil osobowości. Na ile jednak dopasowywanie profili osobowości ludzi pozwala dobrze przewidywać ich przyszłe relacje partnerskie?
Skąd pomysł na badanie “Czy przeciwieństwa się przyciągają”?
„Tego typu praktyki wcale nie są zaskakujące” – twierdzi Norman Buckley. „Przecież działania firm konsultingowych, które na całym świecie przynoszą milionowe zyski, opierają się w dużej mierze na badaniach dopasowania osobowości kandydatów do rodzaju wykonywanej pracy, do poszczególnych zespołów oraz do całej organizacji. Testy osobowości są szeroko wykorzystywane do poprawy relacji zawodowych pomiędzy ludźmi. Wykorzystujemy takie testy w prywatnych sesjach coachingowych, doradztwie i terapii; dlaczego nie mielibyśmy ich stosować w prywatnych sferach naszego życia: takich jak wybór potencjalnych partnerów, planowanie spotkań, ułatwianie im budowania dobrych partnerskich relacji i udanych związków małżeńskich? Zainteresowałem się tym tematem i jednocześnie pomyślałem, że abyśmy w ogóle mogli zacząć twierdzić, jakiego rodzaju dopasowania cech osobowości ludzi w praktyce mają znaczący wpływ na budowanie związków partnerskich – potrzebujemy trochę więcej badań naukowych związanych z prywatnymi sferami naszego życia.”
Kilka słów na temat powodów, dla których przeprowadzono to badanie
Norman Buckley jest twórcą testu osobowości Facet5, który jest wykorzystywany w dziesiątkach tysięcy organizacji na całym świecie. Ciekawość badawcza tego doświadczonego psychologa spowodowała, że postanowił on sprawdzić, czy i jakie cechy naszej osobowości odgrywają istotne znaczenie w budowaniu trwałych związków partnerskich.
Co wiadomo było na ten temat przed badaniem?
Wiele mądrości ludowych krąży na ten temat, niektóre przysłowia i powiedzenia wręcz zaprzeczają sobie nawzajem, gdyż zwykle są one oparte o własne doświadczenia ich autorów. Czasami patrzysz na zaprzyjaźnioną parę i myślisz sobie: „Jak to jest możliwe, że oni wciąż są ze sobą? Tak wiele ich różni.”
W innych znów przypadkach, kiedy patrzymy na jakąś parę wydaje nam się, że widzimy dwa lustrzane odbicia.
Jak przeprowadzane było to badanie?
W przeprowadzonym przez twórców Facet5 badaniu (zrealizowanym w 2011 r.) uczestniczyło 173 pary małżeńskie. Każda z biorących udział w badaniu osób wypełniła kwestionariusz Facet5 i jednocześnie przekazała nam informacje na temat swojej płci oraz czasu trwania jej obecnego związku.
Uzyskane w ten sposób informacje dotyczące par małżeńskich były następnie analizowane i porównywane z wynikami zupełnie przypadkowo wybranych par z naszej bazy danych profili osobowości Facet5.
W ten sposób Norman Buckley przystąpił do dokonywania analiz osobowości par małżeńskich, których celem było określenie, które (jeśli w ogóle jakiekolwiek) cechy osobowości mogą mieć realny wpływ na długość trwania związków małżeńskich.
Jakie cechy osobowości były mierzone?
W badaniu wykorzystano kwestionariusz FACET5, który mierzy następujące aspekty osobowości:
Wola: Ludzie z wysokimi wynikami są dominujący, zaangażowani, zdeterminowani, niezależni, twardzi i pewni siebie. Bywają także uparci i nieugięci. Osoby o niskich wynikach na tej skali są bardziej elastyczne, otwarte na zmiany poglądów i potrafią słuchać innych ludzi.
Energia: Osoby o wysokich wynikach są energiczne, entuzjastyczne, czujne, aktywne, wesołe, towarzyskie i optymistyczne – to wszystko sprawia, że mogą na siebie brać zbyt wiele. Ludzie o niskich wynikach wykazują w swoich działaniach więcej rezerwy i cenią sobie prywatność.
Uczuciowość: Osoby o wysokich wynikach cechuje pozytywne podejście do innych ludzi, podczas gdy osoby osiągające niskie wyniki są bardziej pragmatyczne, sprytne biznesowo i nastawione na osiąganie szybkich korzyści.
Kontrola: Ludzie o wysokich wynikach cenią sobie porządek, struktury, przygotowują plany – myślą z wyprzedzeniem. Ludzie o niskich wynikach mniej przejmują się tymi sprawami, cenią sobie wolność, kreatywność i ogólnie są bardziej beztroscy.
Emocjonalność: Osoby osiągające wyższe wyniki na tej skali wykazują tendencję do niestabilności, nieprzewidywalności – często reagują w sposób bardzo emocjonalny. Łatwo jest takie osoby wytrącić z równowagi. Osoby o niskich wynikach są bardziej przewidywalne, pewne siebie, optymistyczne, nie panikują i przyjmują rzeczy takimi, jakie one są.
Jakie mieliśmy oczekiwania?
Spodziewaliśmy się, że pary małżeńskie powinno coś wyróżniać spośród par wybieranych zupełnie losowo z naszej bazy profili Facet5. Przynajmniej takie założenie robiliśmy na początku naszego badania. Jednakże czym dłużej przyglądaliśmy się wynikom tym bardziej jedna rzecz stawała się coraz bardziej oczywistą… Na przekór temu, co początkowo podpowiadała nam intuicja, wyniki uzyskiwane na większości skal nie odgrywały większego znaczenia. Innymi słowy to, że Maria planuje wakacje z rocznym wyprzedzeniem, a Bogdan myśli o nich dopiero w przeddzień ich wspólnego wyjazdu – faktycznie nie ma większego wpływu na czas trwania ich związku. Nie ma też znaczenia dla trwałości związku fakt, że Krzysztof podejmuje natychmiastowe działania w najdrobniejszych nawet sprawach i potrafi o nie zawzięcie walczyć, a jego żona Katarzyna mówi zwykle „zrób cokolwiek uznajesz za stosowne” w obliczu nawet najważniejszych decyzji życiowych. Jeśli Julia pragnie natychmiast mieć najnowszego Iphona, a jej mąż Jan jest zadowolony ze zwykłego długopisu i notatnika – to również nie ma wpływu na długość trwania ich małżeństwa.
Czyli w wielu obszarach przeciwieństwa mogą się przyciągać i potrafią razem ze sobą razem żyć.
Czy zawsze tak jest?
Jedyny wyjątek w naszym badaniu stanowiła cecha osobowości, którą Facet5 nazywa Uczuciowością. Jeśli przykładowo Ty jesteś osobą, która obdarza świat zaufaniem, jest opiekuńcza i pomocna dla innych ludzi – osobą, która chętnie pomogłaby każdej staruszce przy przechodzeniu przez ulicę i zwykle wrzuca monety do skrzynek przeznaczonych na różnego typu cele charytatywne, która potrafi przejechać nawet kilkaset kilometrów, aby pomóc przyjacielowi lub jakiemuś znajomemu – będzie Ci trudno ułożyć sobie życie z kimś, kto patrzy na wszystkich (z wyjątkiem swojej najbliższej rodziny) w bardzo pragmatyczny i krytyczny sposób, kwestionuje motywy działania innych ludzi i zwykle uznaje, że większe znaczenie dla wyniku nieudanych spraw mają ich złe intencje niż niefortunne okoliczności.
I vice versa – tego typu osobie równie trudno będzie ułożyć sobie życie z Tobą.
Nie chodzi tu jednak o pojedyncze zachowania, lecz bardziej o Twoją filozofię życiową i to ona jest elementem krytycznym w budowaniu trwałych związków … a szczególnie ważne jest tu Twoje podejście do innych ludzi.
Czy to rozwiązuje sprawę?
Nie oczywiście, że nie. Relacje partnerskie są tworzone przez wiele skomplikowanych przypadków, wydarzeń i z bardzo wielu różnych powodów. Wyniki naszego badania sugerują jedynie, że jeden aspekt osobowości ludzkiej odgrywa faktycznie dość duże znaczenie w budowaniu związków partnerskich i pozwala przewidywać, czy relacje dwojga małżonków mają szansę wytrzymać próbę czasu. W ten sposób nauka zajmująca się badaniami osobowości dokonała transformacji naszego zrozumienia co tak naprawdę cementuje związki małżeńskie i wskazała, że wcale nie decyduje o czasie ich trwania brak akceptacji dla porozrzucanych ubrań w szafie lub też fakt pozostawiania brudnej wanny po kąpieli.
Co dla Ciebie może być ważne?
Wiele zależy od tego, czy przyciągnięty/a przez silne strony Twojego partnera jesteś gotowy/a znosić frustracje, które będą one w Tobie wywoływać w codziennym życiu.
Pamiętaj, że w pierwszych miesiącach zauroczenia działają endorfiny, czyli takie wewnętrzne dawki morfiny, które z okazji zakochania produkujesz. Z upływem czasu niestety przestajesz je produkować i zauważasz, że czar znika – i musisz sobie radzić z osobowością Twojego partnera. Tak, jak głową muru nie przebijesz – tak i jego osobowości nie zmienisz. Trzeba się z tym nauczyć żyć – korzystać z Waszej różnorodności i mądrze nią zarządzać.
Zakochujesz się w Twoim Ideale, ale potem żyjesz ze swoją Alergią.
Jeśli jednak od początku będziesz sobie z tego zdawać sprawę – to zwiększysz swoje szanse na sukces i trwałość Waszego związku.
Uświadom sobie to już na etapie jego budowania!
Zbadaj i zrozum swoją osobowość, określ swoje oczekiwania wobec idealnego partnera, potem poznaj osobowość swojego partnera – i uświadom sobie, jak z nim postępować. Dopiero wtedy podejmijcie dobrą dla Was decyzję!
Facet5 ułatwi Ci określenie profilu idealnego partnera życiowego, umożliwi porównanie Twojego profilu do profilu Twojego partnera oraz dostarczy wskazówek, jak możecie ze sobą postępować, aby wzajemnie szanować swoje wartości i potrzeby. Wielu naszych Klientów przekonało się, że to naprawdę działa!
Poza tym, “Twoja osobowość pójdzie za Tobą wszędzie, gdziekolwiek się udasz “- więc warto dobrze zrozumieć jaka ona naprawdę jest i iść przez życie z pełną świadomością swoich potrzeb!
Zapraszam do kontaktów!