Chcesz pracować z pasją? Musisz zacząć od pasji

Czy Twoja praca jest Twoją pasją?

Jeśli zaczynasz każdy dzień pracy w sposób pokazany na tym zdjęciu, to prawdopodobnie Twoja praca jest również Twoją pasją. Jeśli jednak w ten sposób kończysz dzień pracy – to być może w pracy marnujesz swoje talenty.

Pracujesz 

Jedną z moich pasji jest pisanie artykułów na temat rozwoju talentów.
Chińskie przysłowie mówi: ” Jeden obraz jest wart tysiąca słów” – wrzuciłam więc w moją ulubioną, bezpłatną wyszukiwarkę zdjęć (Blank Meme Templates) słowo  “pasja?”. Przeglądarka pokazała 3 strony zdjęć, wśród których nie znalazłam żadnego, na którym byłby człowiek wykonujący swoją codzienną pracę.
Zrobiłam więc kolejną próbę i wrzuciłam do wyszukiwarki hasło: “praca”. 
Zobacz jakie obrazy znalazłam dla słowa praca:

Czy tak powinna wyglądać Twoja praca?
Co o tym myślisz?
Proszę odpowiedz na jedno pytanie klikając w ten link

Znajdź swoją pasję i zacznij na niej zarabiać

Większość z nas słyszała już ten slogan wiele razy.
Jeśli próbujesz zarabiać na swoich pasjach i z jakiegoś powodu Ci to nie wychodzi – to jednym z takich powodów może być:

  1. Brak wizji
  2. Brak rzetelnej samoświadomości.
  3. Brak odpowiednich narzędzi.
  4. Brak wiedzy i doświadczenia.
  5. Brak wytrwałości.
  6. Brak wsparcia.
  7. Brak zasobów.

Po dziesięciu latach prowadzanie własnej firmy wiem, że jest to możliwe. Jest to możliwe, gdy:

  1. Wiesz czego chcesz.
  2. Masz wysoką samoświadomość.
  3. Wybierzesz solidne, rzetelne i wiarygodne narzędzia.
  4. Rozumiesz potrzeby swoich Klientów i masz wiedzę i doświadczenie, które mogą im pomóc rozwiązać ich problemy.
  5. Dasz sobie trochę czasu na pojawienie się rezultatów – zwykle pierwsze dwa lata są najtrudniejsze.
  6. Masz solidnych partnerów biznesowych.
  7. Masz zasoby, które pozwolą Ci przetrwać kryzysy na rynku, które pojawiają się niestety bardzo regularnie.

Jakie są Twoje talenty?

Badania osobowości zawodowej zapewnią Ci trafną odpowiedź na to pytanie. Kiedy będziesz analizować ich wyniki w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, które z nich są najwyższe lub najniższe. Skrajne wyniki pokazują Twoje największe talenty. Ludzie, kiedy zaczynają mówić, co jest dla nich ważne w miejscu pracy – zwykle rozpoczynają od tych właśnie aspektów.
Z Twoimi najsilniejszymi stronami są powiązane Twoje pasje zawodowe.
Pamiętaj, że Twoja praca musi Ci zapewniać wykorzystywanie tych talentów oraz ich dalszy rozwój. Jeśli tak nie będzie – szybko poczujesz wypalenie zawodowe.
Praca zajmuje nam znaczną część życia. Mądrze ją wybieraj!  Nie pozwól, aby ktoś inny decydował o miejscu i rodzaju Twojej pracy – nie pozwól, aby decydował o tym jedynie zbieg okoliczności.
Nie akceptuj pracy, w której nie będziesz mieć okazji wykorzystywania swoich największych talentów. Twoją misją życiową jest ich dalszy rozwój. Ten element negocjuj najmocniej podczas rozmów kwalifikacyjnych. To jest Twój kapitał, który zbierasz i odkładasz na przyszłość.

Jeśli jednak we wszystkich aspektach Twoje wyniki są umiarkowane…

To oznacza, że Twoim talentem jest duża elastyczność.  Łatwo adoptujesz się do okoliczności, otoczenia i do rodzaju pracy. To jest Twoja siła – więc odpowiednio ją wykorzystuj. Zapewne frustrują Cię ludzie, którzy popadają w skrajności i nie potrafią mądrze dostosowywać swojego zachowania do istniejących okoliczności. Ty to potrafisz – w pracy możesz być “wszystkim dla wszystkich”.

Jak jeszcze możesz rozpoznawać co w Twojej duszy gra?

Obserwuj swoje odczucia przy wykonywaniu różnego rodzaju zadań. Jakiego rodzaju praca powoduje, że zapominasz o upływie czasu, otoczeniu, innych ludziach, innych zadaniach i kompletnie, całą duszą i z całą pasją koncentrujesz się na tym, co w danej chwili robisz?
Mihály Csíkszentmihályi opisał to w swojej książce “Przepływ (Flow)”.
Mnie łatwo jest wpaść w stan “Flow”, kiedy tworzę materiały na temat rozwoju: prezentacje, podręczniki, książki, artykuły.
Jaki rodzaj pracy Tobie ułatwia wchodzenie w stan “Flow”?

Jak sprawić, aby inni w pracy wykazywali więcej pasji?

Po raz pierwszy zrozumiałam jak ważne jest diagnozowanie i rozwój talentów podczas ASTD w Dallas w 2006 r. Na tej konferencji po raz pierwszy zaprezentowano badania Gallupa, z których jednoznacznie wynikało, że menedżerowie uzyskują znacznie lepsze efekty, kiedy koncentrują się na silnych, a nie na słabych stronach pracowników.  Pomyślałam “Eureka” – zawsze przecież to wiedziałam i czułam.
Dlaczego jednak większość menedżerów w pracy robi coś zupełnie innego? 
Takie przykłady dają nam nauczyciele w szkole i tak się to potem za nami ciągnie. Czas to zmieniać.
Po powrocie z Dallas napisałam książkę “Magia Rozwoju Talentów” i wprowadziłam do Polski system Facet5, który jest naprawdę “snajperskim” narzędziem do diagnozowania i wspierania rozwoju talentów. W zeszłym roku system Facet5 otrzymał od Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego oceny doskonałe za swoja rzetelność, wiarygodności i akceptowalność wyników.  Zapraszam również Ciebie do wejścia  do “kręgu użytkowników Facet5” –  z tymi narzędziami będzie Ci znacznie łatwiej wzbudzać pasję w sobie oraz w ludziach, z którymi pracujesz.

Jeśli zarządzasz – zarządzaj talentami

Absolutnie kluczowe jest obserwowanie ludzi, z którymi pracujesz i zauważanie tego, co robią dobrze, co przychodzi im łatwo i co sprawia im przyjemność. Dobry menedżer potrafi umiejętnie wykorzystywać silne strony pracowników i zleca im zadania w taki sposób, aby mogli ciągle rozwijać w pracy swoje talenty.
Jeśli chcesz to robić trafniej i szybciej – pomoże Ci w tym raport Facet5 SpotLight.
SpotLight nie tylko pokazuje silne strony wynikające z osobowości ludzi, z którymi pracujesz, ale jest również świetną instrukcją do indywidualnej pracy nad każdym z ich talentów.
Jeśli chcesz, aby ludzie w Twoim zespole naprawdę pasjonowali się swoją pracą – rozpoznawaj talenty i ułatwiaj dalszy ich rozwój.
W ten sposób zrobisz wiele dobrego dla innych i dla siebie. Powodzenia!
Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu  – bardzo też zależy mi na uzyskaniu Twojej opinii na jego temat – tutaj znajdziesz link do ankiety.

0 Comments