Kurs FACET5 SLR

Aby otrzymać dostęp do materiałów szkoleniowych, proszę ZAPISAĆ SIĘ na kurs.
Sama rejestracja na platformie nie wystarczy.

SLR (Strategic Leadership Review):

  • SLR  to unikalna ocena 360, która łączy w sobie wyniki kwestionariusza osobowości zawodowej Facet5 z oceną 360 stylu przywództwa lidera.
  • SLR to ocena opracowana na podstawie modelu przywództwa transakcyjnego i transformacyjnego Bernarda Bassa.
  • SLR pogłębia u liderów zrozumienie ich wewnętrznych „źródeł mocy”, kompetencji, umiejętności oraz ich wpływu na innych.
  • SLR pokazuje, jak dany lider faktycznie działa – jakie zachowanie jest dla niego naturalne,  jakich talentów obecnie nie wykorzystuje, jakie umiejętności są u niego wyuczone i jakie będą jego największe wyzwania.

Ocena SLR to cenny element:

  • Programów rozwoju liderów – tworzenie Indywidualnych Planów Rozwoju.
  • Projektów rozwoju talentów.
  • Planowania następstw.
  • Podejmowania decyzji dotyczących obsadzenia ważnych stanowisk w organizacji.

 

Pierwszy dzień warsztatów

1
Lekcja 1 – Czym jest SLR?
5 minut
2
Lekcja 2 – Broszura SLR
3
Lekcja 3 – zachowywanie anonimowości
4
Lekcja 4 – Ćwiczenie do wykonania po pierwszym dniu warsztatów
5
Lekcja 5 – Podręcznik facylitatora SLR
6
Lekcja 6 – Planowanie oraz realizacja oceny 360

Drugi dzień warsztatów

1
Lekcja 1 – Komunikowanie projektu SLR – 8 kroków oraz korzyści z SLR
2
Lekcja 2 – Jak zakładać projekt SLR i jak nim zarządzać?
3
Lekcja 3 – Korelacje oraz pytania SLR

Te materiały będą dostępne dopiero po pierwszym dniu szkolenia.

4
Lekcja 4 – Przykładowe raporty SLR
5
Lekcja 5 – Omawianie wyników oceny SLR
6
Doors of Perception
7
Informacje techniczne na temat oceny SLR – podręcznik w języku angielskim
Po założeniu konta użytkownika, należy zapisać się na kurs, klikając w zielony przycisk "Zapisz się" po prawej stronie. Następnie wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i potwierdzić zapis przyciskiem Zapisu.
Pierwszą bazę danych stanowi 2556 ocen dokonanych z następujących punktów widzenia: Punkt widzenia Ilość osób klienci 116 podwładni 899 koledzy 963 samoocena 256 przełożeni 322 Razem 2556
Respondenci pochodzą głównie z UK, USA oraz Australii. Wszyscy wypełniali kwestionariusz w języku angielskim.
Każda z 7 domen przywództwa oceniana jest poprzez 12 opisów zachowania. Łącznie mamy 7 X 12 = 84 opisów zachowania, czyli 84 punkty kwestionariusza SLR.
Zastosowano pięciostopniową skalę Likerta dla wszystkich pozycji kwestionariusza. Każdy punkt kwestionariusza ocenia częstotliwość danego zachowania – pytamy, czy to zachowanie jest dobrym opisem danej osoby.
Wyniki dla każdej domeny są ważonymi sumami liniowymi z 12 pozycji dla danej domeny.
Surowe wyniki to po prostu średnie z ocen respondentów. Mogą one wynosić od 1 do 5. Większość surowych wyników plasuje się pomiędzy 3 i 4, co jest typowe dla ocen zachowania. Wyniki są przesunięte w stronę wyższego końca skali. Wyniki normatywne są oparte o dane stanowiące pierwszą normatywną bazę danych opisaną powyżej. Są to wyniki standaryzowane przeliczone na skalę 5 punktową, gdzie średnia wynosi 3, a odchylenie standardowe wynosi 1. 1. Którekolwiek podejście będzie wybrane rezultaty będą się plasowały na skali od 1 do 5. Jedną z wad wykorzystywania wyników normatywnych jest to, że najniższy / najwyższy wynik nie jest liczbą całkowitą. W rezultacie osoba, której udzielamy informacji zwrotnych, często zastanawia się jak to jest możliwe, że najniższa ocena znajduje się pomiędzy 1 i 2 na skali, kiedy można było wybrać na skali jedynie 1, 2, 3, 4 lub 5. Tłumaczenie wyników normatywnych zajmuje wiele czasu i można przez to zgubić rzeczywisty cel rozmowy. Ponadto poprzez stosowanie wyników normatywnych porównujemy daną osobę do innych osób, które były oceniane w zupełnie innych warunkach. Zalecamy więc wykorzystywanie podczas rozmowy surowych wyników.
Istnieją znane korelacje między tymi dwoma badaniami i są one pokazane w załączonym w tym szkoleniu pliku Excel. Wszystkie czynniki mają jakiś związek z SLR. Wola i Energia mają tendencję do odnoszenia się bardziej do domen Transformacyjnych, Kontrola ma szczególny związek z przywództwem Transakcyjnym. Emocjonalność jest ujemnie związana z prawie wszystkimi skalami przywództwa, co sugeruje, że osoby o wyższej emocjonalności poprzez brak umiejętności doceniania swoich umiejętności mogą mieć również mniejsze umiejętności pociągania innych za sobą.
Widzimy, że: • Menedżerowie cenią ludzi, którzy są trzeźwi, asertywni i skoncentrowani. To jest Wola. • Współpracownicy stanowią rdzeń kluczowej grupy odniesienia menedżera, z którą jest porównywany. O ich aprobatę zabiega się w ramach ogólnej próby autopromocji. W rezultacie Energia staje się głównym motorem wyższych ocen od tej grupy. Osoby przystępne, towarzyskie i doradcze są lepiej oceniane przez rówieśników w większości domen. • Bezpośredni podwładni mają swój program. Zachowania adresowane przez SLR tworzą „dobrą praktykę przywódczą” i taka praktyka prowadzi do zwiększenia wydajności, satysfakcji z pracy i produktywności. Być może bezpośredni podwładni mają mniejszy wpływ niż koledzy i menedżerowie na rozwój kariery danej osoby, ale jednak to, co widzą, jest bardziej „naturalne” i pozbawione poleru. Powiedzą Ci, czego potrzebujesz, aby być lepszym menedżerem. Cenią sobie wyważone wyniki na skali woli i energii, ale także odpowiednią dla nich uczuciowość i kontrolę.

Przed pierwszym dniem warsztatów proszę wykonać zadania opisane w Podręczniku Facylitatora SLR na stronie nr 4, 5, 6 i 7.

Dodaj do Ulubionych
Course available for 60 days
Zapisz się
Zapisano się: 15 studentów
Wykłady: 13

Zadaj nam pytanie dotyczące kursu