W wielu sytuacjach potrzebny jest szybki przegląd tego, co oznacza dany profil Facet5. Przykładowo podczas budowania zespołów możliwość szybkiego pokazania, że jedna osoba ma taki system pracy, podczas gdy inna działa w zupełne inny sposób pomaga ludziom szybko zrozumieć gdzie pojawiają się największe podobieństwa oraz największe różnice. Podobnie przy rozwiązywaniu konfliktów wiedza na temat tego, że istnieją fundamentalne różnice w sposobie działania może pomóc szybko rozwiązywać problemy.
Facet5 daje możliwość nałożenia na siebie profili i wówczas podobieństwa i różnice stają się natychmiast widoczne. Jednakże my zawsze odradzamy zbytniego unikania zróżnicowania w ramach jednego czynnika, gdyż właśnie szerokie kombinacje stwarzają większe możliwości. Aby pomagać użytkownikom w tych porównaniach stworzyliśmy koncepcję rodzin Facet5 – grup profili, które są zasadniczo do siebie podobne i które z powodu tego podobieństwa mogą być interpretowane w ten sam sposób. Wiedząc, do której rodziny należy profil danej osoby, uzyskujemy „skrótową” drogę do zrozumienia osobowości tej osoby.
Facet5 pokazuje ogólny profil osoby na diagramie, w którym stosuje się skale dziesięciopunktowe. Takie skale nazywamy skalami stenowymi – nazwa pochodzi od “Standard Ten” – standardowa dziesiątka. W tego typu skali wyniki ekstremalne (wysokie lub niskie) są bardziej znaczące przy określaniu typu osoby niż wyniki umiarkowane. Wszystkie kombinacje wyników są możliwe w profilu Facet5. Wyniki w stenach, które różnią się o więcej niż 1 zwykle mogą ujawniać się w różnicach zachowań ludzi. Na tej podstawie można stwierdzić, że istnieje 105 możliwych kombinacji wyników, które mogą dawać zauważalnie różne profile. Dla wygody podzieliliśmy tę olbrzymią liczbę możliwych układów na ograniczoną liczbę rodzin o podobnych profilach. Dla zaliczenia do określonej rodziny Facet5 podzieliliśmy każdą skalę na wysokie i niskie wyniki. To redukuje ilość możliwych kombinacji do szesnastu, ale zmusza do uznania wszystkich wyników za wysokie lub niskie. To nie jest właściwe dla tych osób, których wyniki są bardziej umiarkowane i mogą być zaklasyfikowane jako „średnie” na danej skali. Tak więc Facet5 wprowadza 17– ty profil, który jest kombinacją umiarkowanych wyników na wszystkich skalach. Każda z rodzin ma swoją charakterystyczną nazwę, która ją charakteryzuje.
Facet5 różni się również od innych modeli takich jak MBTI wykorzystanym systemem metrycznym, który jest wykorzystany do decydowania, do której rodziny należy dana osoba. Podczas, gdy MBTI wykorzystuje tu podejście „drzewo decyzji”, w Facet5 zastosowano bardziej skomplikowany model „odległości”. Każdy profil jest porównywany z 17 profilami rodzin poprzez statystyczne obliczenia, które wskazują na podobieństwo do każdego z nich. Takie obliczenia statystyczne (Euclidean D2) są miarą tego, jakie jest podobieństwo danego profilu do 17 profili referencyjnych. Następnie porównuje się do siebie te obliczenia i najniższy wynik jest wybierany jako ten, do którego najbardziej podobny jest dany profil. W raportach Facet5 pokazywany jest profil respondenta (czerwony) oraz profil referencyjny rodziny (szary) po to, aby użytkownicy mogli szybko zobaczyć jak bliskie jest „dopasowanie”.
Profil Facet5 zawiera raport Rodziny, który jest portretem danej osoby.
Raport Rodziny zawiera następujące sekcje:
Krótkie opisy 17 rodzin Facet5 zostały umieszczone w każdym raporcie Profil Osobisty Facet5, przy czym najbliższa danemu profilowi rodzina została w tym zestawieniu zaznaczona ramką.
W Profilu Osobistym Facet5 teksty w sekcjach: Portret Rodziny, Przegląd Kompetencji, Wskazówki dla Lidera i Przegląd Preferencji Pracy są generowane dla profilu danej rodziny – co oznacza, że jeśli 2 osoby należą do tej samej rodziny – tekst w raporcie będzie identyczny. Podczas prowadzenia rozmowy na temat Profilu Osobistego Facet5 Twoim zadaniem jest zadawać respondentowi takie pytania, które pomogą Wam ustalić, czy opis rodziny jest trafnym opisem jego talentów, preferencji oraz potrzeb powiązanych ze środowiskiem pracy.
W większości przypadków zadeklarowana Rodzina jest wystarczająco podobna do profilu, aby ogólna interpretacja tego profilu była prawidłowa. Jednakże, ponieważ wyniki statystyczne są ciągłe, zawsze jest możliwe, że jakiś profil będzie leżał pomiędzy dwoma profilami różnych rodzin (profilami referencyjnymi). To powoduje, że trzeba zdecydować, do której rodziny przypisać ten profil – dana osoba może mieć cechy z dwóch lub więcej rodzin i w takim razie interpretacja będzie mniej dokładna. Mimo, że takie przypadki nie są zbyt częste (prawdopodobnie mniej niż 10%) system Facet5 pomaga je zidentyfikować. Jeśli wybierzesz link “Bliscy Krewni” po prawej stronie ekranu, Facet5 pokaże Ci kolejne najbliższe dwa dopasowania. Moźesz zobaczyć inne profile referencyjne (w kolorze szarym) i statystykę (wskaźnik) „Podobieństwa”. Generalnie wskaźniki podobieństwa poniżej 3 pokazują dobre dopasowanie, które jest coraz słabsze – w miarę, jak wskaźnik podobieństwa wzrasta. W poniższym przypadku wskaźnik dopasowania wynosi 2.34, a drugi profil referencyjny ma dopasowanie 9.19. Ten profil wykazuje dobre dopasowanie do rodziny Producent.